Příjezd
Odjezd

Golfista je člověk náročný. Po nějaké době už mu nestačí adrenalin na „normálním“ hřišti a hledá povyražení v nejrůznějších formách golfu: na svahu sjezdovek, na sněhu, na dostihovém závodišti. A nebo také na zámku. Golfový turnaj Cross Country, který se třetí květnouvou neděli odehrál v areálu zámku Chateau St. Havel byl k tomu ideální příležitostí.

Devět jamek rozmístěných po celém areálu, jedna z nich na střeše klubovny. Tři greeny – velký putting, malý chipping a malý záložní green. Šestatřicet startujících v devítí flightech, ke hře stačí čtyři hole plus putter.  „Poté, co se flighty rozmístí na jednotlivé jamky, se startuje kanonem,“ vysvětluje manažerka klubu Ivana Peterková. „Všichni odpálí, zazní vuvuzela, a to je signál k odchodu na green.“ 

Jednou za rok stačí

Druhý ročník golfového turnaje Cross Country byl zpestřením brunche, který Chateau St. Havel pořádá tradičně každý rok pro své členy a VIP klienty. Brunch byl určený i pro negolfisty, aby přišli, podívali se a třeba si zkusili golf.

Turnaj na rány hrají golfisté s maximálním handicapem 36. A že startovní pole nebylo jen tak ledajaké, o tom svědčí mimo jiné účast Zuzany Mašínové, první české hráčky na Ladies European Tour a dlouholetého seniorského reprezentanta Františka Münstera.

Proti loňsku jsme udělali v turnaji dvě změny. Devět jamek zůstalo, ale vypustili jsme odpaliště ze zámecké věže a z plovoucího greenu.Pro příští rok se počítá, že se plovoucí odpaliště vrátí.

Turnaj je ideální příležitostí k tréninku krátké hry, což si pochvalovali všichni aktéři. Žádná jamka nebyla snadná, přesto se našly dvě, které se někomu zdály až nehratelné. „Trojka a šestka byly trochu nefér,“ přiznává Michal Filip. „Záložní green byl hodně těžký a šestka byla navrtaná ve svahu. Nicméně skvělé na tom je, že golfistovi i při takovém ´sranda´ turnaji naběhne pocit golfové hry. Podobný turnaj nelze organizovat každou chvíli, ale jednou za rok je to únosné.

Vítěz přijal angažmá

A kdo se s devíti jamkami na Chateau St. Havel popral nejlépe? Dvěma místním trenérům, kteří znají areál jako své boty, nakonec vypálil rybník František Münster, který jako jediný obešel hřiště v paru – 27 ran.
O ránu zpět zůstala Zuzana Mašínová, která je na Svatém Havlu coby trenérka jako doma. „Podobné turnaje mám ráda,  ale cross jsem tu hrála poprvé. 
Třetí skončil s devětadvaceti ranami další místní cvičitel a trenér Petr Macek. „Turnaj je moc fajn, jsem rád, že klub tady žije jako klub, že se tu pořádají akce, kde se lidi potkají, zahrají si a popovídají.